Sünnete Gelmeden Önce Yapılacaklar

sunnete-gelmeden1
Plastik klipsle sünnet, bölgesel uyuşturma (lokal anestezi) altında ve çok kısa süren bir işlem olduğu için öncesinde herhangi bir ön hazırlık veya kan tetkiki yapılması gerekmemektedir. Ancak çocuğun özel bir tıbbi durumu, bilinen bir hastalığı veya ciddi ilaç alerjisi varsa bunların hekime önceden bildirilmesi gerekir. Bu tür durumlarda, ilgili dal uzmanıyla temasa geçilerek, onların önerileri doğrultusunda sünnet yapılır. Örneğin hemofili gibi kan hastalığı olan çocukların sünnetinin tam teşekküllü hastane koşullarında hematoloji uzmanlarıyla konsülte edilerek yapılması gerekir.

Bebeğe, santral sinir sistemini etkileyen bir ilaç veya genel anestezi verilmeyeceği için aç olmasına da gerek yoktur. Bebeklerde, olası yan etkileri nedeniyle prilokain (Emla) krem uygulamasını tercih etmiyorum. Sünnete başlamadan önce lidokian içeren jelle cilt uyuşturması yaptığım için ailelerin evde herhangi bir uyuşturucu krem uygulamalarına gerek yoktur.

Kısaca bebeğinizi hiçbir ön hazırlık yapmaksızın sünnete getirebilirsiniz. Sünnet sonrası pipi etrafında özel koruma bardağı konulacağı ve bunun 5-6 gün o bölgede tutulacağı için evde kullanmak üzere orta boy köpük bardak temin edilmesinde de fayda vardır. Bezin ön tarafında yer alacak koruma bardağı kabarıklığa yol açacağı için bir boy büyük bez getirilmesi de gerekmektedir. İlk hafta bir boy büyük bez kullanılacaktır. Ek olarak bir boy büyük body (zıbın) da getirilebilir. Bunların dışında sünnet öncesi başka bir hazırlık yoktur.