Gömülme ve Masaj

Bebek pipisi genellikle kabarık yağ dokusu içerisinde yer alır ve sünnet sonrası pipinin az bir kısmı dışarıda görünür. İyileşme sürecinde, pipi etrafındaki bu kalın yağ dokusu cildi ileriye doğru, pipiyi örtecek şekilde ittirir. Buna bağlı olarak giderek daralma eğiliminde olan yara, pipi seviyesinin üzerinde kapanmaya başlar. Bu durumda pipi içeriye doğru gömülür ve pipi başı yani mantar kısmı görülmez. Cilt geriye ittirildiğinde dahi mantar kısmının dışarı çıkartılamaması durumuna, yani pipinin içeride kapalı kalmasına pipi gömülmesi denir. Sağlıklı bir iyileşme sonrası pipinin genellikle içeride durması gömülme gibi algılansa da, yağ dokuları ittirildiğinde pipi ucu rahatlıkla dışarı çıkar. Bu, pipinin bebeklerdeki doğal duruşudur ve gömülme değildir.
masaj1
Pipi gömülmesi genellikle yaranın aktif iyileşme süreci olan ilk birkaç hafta içerisinde olur. Bir ay içerisinde gömülme olmazsa bu süreden sonra artık gömülme riski yoktur. Gömülme riski tombiş bebeklerde veya etine dolgun çocuklarda (95 persentil veya üzeri) daha yüksektir. Pipi gömülmesinin dikişli sünnetlerde görülme riski daha yüksektir (%5-8 civarındadır).

masaj3      Sünnetten 7-10 gün sonra, bebeğinizin bu risk altında olup olmadığı anlaşılır. Kontroller sırasında gömülme riski altında olan bebeklere, sık aralıklarla pipi masajı önerilir. Pipi masajında, pipi etrafındaki yağ dokuları geriye doğru itilerek pipi ucunun ileriye doğru gitmesini sağlanır. Hekiminiz tarafınca size gösterilecek ve çok kolay bir manevra olan pipi masajı, bebeğinizi bir miktar tedirgin etse de ağrı veya acıya kesinlikle yol açmaz. Risk altındaki bebeklerde, pipi masajı erken dönemde (ilk birkaç hafta) ve düzenli olarak uygulandığında gömülme riski sıfırlanır. Unutmayınız ki, önerildiği halde masaj uygulanmayan ve bu nedenle gömülen pipileri daha sonra açmak oldukça zordur.
masaj4
Yeterli yapılan bir masaj sonrasında pipi başının (mantar kısmının) tam olarak görülmesi gerekir. Ek olarak, üzeri sarı kabuk kaplı kesi hattının ve kırmızı renkteki mukozanın görülmesi önemlidir. Kısaca, yeterli masaj uygulamasında, pipi cildinin üzerindeki kesi hattı (yara bölgesi), mukoza ve mantar bölümlerinin net görülmesi hedeflenmelidir.
masaj5      Sadece pipi cildi ve pipi başının bir kısmı görünüyorsa, bu yetersiz masaj uygulamasıdır.