Yara İyileşmesi ve Kontroller

Plastik klips yönteminde, yara iyileşmesi dikişli yönteme göre çeşitli farklılıklar gösterir. Bu yöntemde kesilen sünnet derisine dikiş atılmaz, yara uçları tüm hatta eşit basınç uygulayacak şekilde plastik aracılığıyla tutturularak kendiliğinden kaynaması sağlanır. Bu nedenle plastik klips yönteminde kesi hattında dikiş izi veya büzüşmeler görülmez. Ancak, klipsli sünnet sonrası yara iyileşmesine alışık olmayan gözler için ilk haftalarda endişeye yol açabilecek görüntüler olabilir. Bu endişeleri gidermek amacıyla, klipsli sünnet sonrası bebek pipisindeki yara iyileşme aşamalarının tüm detaylarını resimler eşliğinde anlatmayı hedefledim. Göreceğiniz resimler yara iyileşme aşamalarına birer örnektir ve bebeğinizin iyileşme sürecine tam olarak benzemeyebilir. Unutmayınız ki her bebeğin iyileşme süreci ve bu süreç içerisindeki görünümü, onun cilt yapısı, yaşı ve bünyesine göre farklılıklar gösterir.

Sünnet sonrası pipide ve etrafında şişlikler, kızarıklıklar, yer yer morarmalar olabilir. Uyuşturucu iğne yapılan yerlerde morluklar görülebilir. Şişliklerin şekli ve miktarı her bebekte farklı olur. Bu tür renk değişiklikleri ve şişlikler tamamen geçicidir. Şişlik ve kızarıklıkların fazla olması endişe edecek bir durum değildir, sadece beklenenin üzerinde bir cilt hassasiyeti olduğunu gösterir. Bebek cildi hassas olduğu için bazı ciltler abartılı bir cevap vererek oldukça fazla şişebilir. Bu durum acıya veya başka bir sıkıntıya yol açamaz ve kozmetik sonucu etkilemez. Tüm şişlikler, kızarıklıklar veya morluklar, 2-3 hafta içerisinde tamamen kaybolacak ve pipi normal rengine kavuşacaktır.
yara1

Klips çıkartıldıktan sonra, klipsin tuttuğu kesi hattı, pipiyi çepeçevre saran 3-4 mm kalınlığında kahverengi-sarı yüzük şeklinde bir kabuk olarak görülecektir. Kabuklar, yani ölü doku, su veya idrarla temas edince sarı-kahverengi, iltihap benzeri bir görünüme bürünecektir. Kabuklar, ilk olarak pipinin alt tarafından başlayarak, yumuşak lifler halinde eriyip 2-3 hafta içerisinde dökülecektir. Bütün bu görüntüler iltihap değil, kabuğun yani ölü dokuların dökülme aşamalarıdır, endişe etmeyiniz. Hiçbir şikâyete veya ağrıya yol açmayan bu süreç içerisinde, bebeğinizin bezinde sarı-kahverengi lekeler göreceksiniz.yara2
Kabuklar 2-3 hafta içerisinde dökülmesini tamamlayacak ve kesi hattı daha net görünecektir. Yenidoğan döneminde, kabuğun dökülme süreci genellikle 6-12 gün arasındadır. Kabukların döküldüğü bölgeler kımızı-pembe renkte ve çukur şeklinde görülecektir. Bu görünüm, yara uçlarının ayrıldığı gibi yanlış bir izlenim verebilir. Ancak yara ayrılması bu aşamada asla olmaz ve süratle alttan sağlıklı, hafif nemli ve kırmızı renkteki sağlıklı dokuyu gelir. Bunlar, aslında vücudun her yerinde gördüğümüz en doğal yara iyileşme aşamalarıdır.
yara3

Plastik klips yönteminde son derece estetik bir yara iyileşmesi görülür. Pipide detaylı estetik şekillenme birkaç ay sürse de muntazam pipi yapısını 2-3 hafta içerisinde görmeye başlayacaksınız. Bu yöntemde kesi hattı sadece bir çizgi şeklinde kalır. Dikiş izleri, büzüşmeler veya kesi hattı düzensizlikleri görülmez. Sonuç olarak, ilk birkaç hafta boyunca alışık olmadığınız yara iyileşme sürecinden sonra çok muntazam bir pipi şekli göreceksiniz. Ancak şunu unutmayınız ki her bebeğin pipi yapısı farklı ve kendine özgüdür. Bebeğinizin pipisini asla diğer bebeklerle mukayese etmeyiniz.

       Kontroller

Sünnet sonrasında (klips çıktıktan sonra) en az 3 kez kontrole gelmenizi öneririm. İlk kontrol, klips çıktıktan sonra 7-10 gün içerisinde olacaktır. Bunu takiben 7-10 gün arayla 2 kontrol daha öneririm. Böylece klips çıktıktan sonra ilk ay içerisinde toplam 3 kez kontrole gelmenizi tavsiye ederim.

Kontrole gelemediğiniz durumlarda pipinin resmini internet aracılığıyla mfsenel@yahoo.com.tr adresine gönderebilirsiniz Çocuğunuzun pipisiyle ilgili tüm endişelerinizi sünnet operasyonunu yapan doktorunuzla paylaşınız. Çocuğunuzun pipi boyu ve şekliyle ilgili en doğru bilgiyi size verecek olan kişi, kendi doktorunuz ve konunun uzmanı olan çocuk üroloğudur.