Bebek Sünnetinin Avantajları

bebek-sunneti-avantajlari1Bebeklik döneminde sünnetin birçok faydası vardır. Bunların en önemlisi, “sünnetin ideal yaşı” bölümünde detaylı olarak değindiğim psikolojik avantajlarıdır. Bebeklik döneminde, geçici tepkiler olsa da kalıcı bir psikolojik etkilenme olmaz. Psikolojik avantajlar dışında, sünnetin oldukça fazla sağlık faydaları bulunmaktadır. Bunların başında, sünnetin idrar yolu enfeksiyon riskini azaltmasıdır. Sünnetsiz her yüz çocuğun biri idrar yolu enfeksiyonu geçirirken bu oran sünnetli çocuklarda 1/1000’dir (1). Amerika Birleşik Devletleri’nde yenidoğan bebeklerin yarıdan fazlası sünnet edilmekte (2), daha sonra veya hastane dışı kliniklerde sünnet edilenlerle birlikte bu oranının %79’a ulaştığı bildirilmektedir (3). Dünya genelinde yenidoğan sünnetine doğru bir gidiş vardır. Çocuğunuz, ne kadar erken sünnet edilirse, onun getirdiği sağlık avantajlarından da o kadar çabuk yararlanır.
bebek-sunnetinin-avantajlari2

Bebeklik döneminde yapılan sünnetin diğer bir avantajı da yara iyileşmesinin son derece hızlı olmasıdır. Büyük yaştaki çocuklara göre neredeyse 2-3 kat daha hızlı bir yara iyileşmesi gözlenir. Bebeklik döneminde doku rejenerasyonu, yani hücrelerin kendini yenileme hızı, hayatın diğer dönemlerine göre daha hızlıdır. Bebeklik döneminde ağrı eşiği de büyük çocuklara göre daha yüksektir. Özellikle yenidoğan döneminde, ağrı lifleri tam gelişmediği için ağrı daha az hissedilir. Bu nedenle bebeklerde sünnet sonrası süreç daha rahat geçmektedir. Ağrının süresi ve şiddeti daha az olduğu için, bebeklerde çok daha az ağrı kesici ilaç kullanılmaktadır. İlk 2-3 ay içerisinde yapılan sünnetlerde bakım kolaylığı en önemli avantajlar arasındadır. Bu dönemdeki bebeklerde yan dönme henüz başlamadığı için, bebeğin kendine zarar vermesi mümkün değildir. Bebeği yatırdığınızda hep aynı pozisyonda kalır. Bu da anneye oldukça önemli bir bakım kolaylığı sağlar. İlk 3-4 aydan sonra yan dönmeler, 6 aydan sonra emekleme, 10 aydan sonra yürüme çabaları başlar. Unutmamak gerekir ki, çocuğun gelişimindeki her basamak anneye bakım zorluğu olarak geri döner.

Kaynaklar:

1. Moreno MA, Furtner F, Rivara FP.Advice for patients: Male circumcision: new information about health benefits.Arch Pediatr Adolesc Med. 2010;164(1):104.

2. Aaron A. R. Tobian, MD, PhD; Ronald H. Gray, MD, MSc; Thomas C. Quinn, MD, Msc: Male Circumcision for the Prevention of Acquisition and Transmission of Sexually Transmitted Infections: The Case for Neonatal Circumcision. Arch Pediatr Adolesc Med. 2010;164(1):78-84.

3. Xu F, Markowitz LE, Sternberg MR, Aral SO: Prevalence of circumcision and herpes simplex virus type 2 infection in men in the United States: the National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES), 1999-2004. Sex Transm Dis. 2007;34(7):479-484.