En Uygun Ay

Bebeklik döneminde, hangi ay olursa olsun, sünnet ileriki yaşlara göre daha avantajlıdır. Ancak, ilk üç ayın ve özellikle yenidoğan döneminin büyük avantajları vardır.

Bu avantajlar temel olarak şunlardır:
en-uygun-ay1

İlk birkaç ay içerisinde bebeklerin ağrı eşiği oldukça yüksektir. Bu dönemde yapılan sünnetlerden sonra çok daha az ağrı kesici ilaç kullanılır. İlk 2 ay, tek bir ilacın (parasetamol) birkaç kez verilmesi genellile yeterli olmaktadır. Daha büyük bebeklerde, ek olarak ikinci bir ilacın kullanılması gerekir ve ağrı kesici verme süresi uzar.

Erken bebeklik döneminde, özellikle ilk birkaç aylık bebeklerde yara iyileşmesi son derece hızlıdır. Genellikle 10 gün içerisinde kabuklar dökülür, şişlikler ve kızarıklıklar kaybolur. Bu süre daha büyük bebeklerde birkaç haftayı bulur.

İlk üç ay içerisinde, bebeğin kasık bölgesinde ve pipi etrafında fazla yağ dokusu bulunmaz. Bebek kilo almaya başladıkça, özellikle ikinci aydan sonra bu bölgelerde kalın bir yağ dokusu oluşmaya başlar. Yağ dokuları kalınlaştıkça pipi, bunun içerisine girme eğilimi gösterir. Sünnet sonrası, pipinin yağ dokularının içerisine girmesi nedeniyle yara pipi üzerinde kapanarak daralma eğilimi gösterir. Pipi gömülmesi denilen bu durum bebeklik döneminin ilk üç ayında görülmez.
en-uygun-ay2Sünnet sonrası en azından ilk 2 gün, bebeklerin pipi üzerine yatmamaları gerekir. İlk üç ay, bebeklerde yan dönme hareketi yoktur. Yani bebeği sırt üstü bıraktığınızda sürekli o pozisyonda yatar. Bu dönemde bebeklerin uyku pozisyonu da genellikle sırt üstüdür. İlk üç ayda, bebeklerin yüzüstü dönme riski olmaması anneye son derece büyük bir bakım kolaylığı sağlar.
Bebeğin ilk ayları, yoğun gaz sancısının olabildiği ve uzun süre kesintisiz uyumadığı bir dönemdir. Erken bebeklik döneminde, anne gündüz veya gece boyunca aralıklı olarak bebeği emzirir, altını değiştirir. Bu nedenle, sünnet sonrasında bebeğe verilecek bakım bu dönemde anneye ek bir yük getirmez. Ayrıca, sünnet sonrası kullanılan ilaçlar bebeğin gaz sancılarını da hafifletecektir.